POSTA KODU SORGULAMA

Lütfen sırasıyla il, ilçe, semt ve mahalle bilgilerini seçiniz.
Lütfen posta kodunu giriniz.

POSTA KODU NEDİR

Posta kodları günümüzde her alanda karşılaşabileceğimiz 5 basamaklı numaratik sistemlerdir. Posta kodları bölgelerin birbirinden ayrılması için kullanılır. Adreslerimize gelen; fatura, belge ve kâğıt teslimatları bu posta kodları sayesinde düzene girmektedir. İnternet alışverişlerinde alınan ürünlerin kargolanma ve tasnif edilme süreçlerinde posta kodları kullanılır. Teslimatlar bu sayede gidecekleri bölge ve adrese göre ayrılırlar. Ayrıca, posta kodu adresiniz ve nüfus bilgilerinizin belirlenmesi açısından da önem taşımaktadır. Posta kodu sistemi ilk olarak 1986 yılında kurulmuştır. 2005 yılının Şubat ayında ise posta alanında standartların belirlenmesi için Dünya Posta Birliği kurulmuştur ve bu Posta Birliğine bağlı 190 ülke bulunmaktadır.

POSTA KODU NEYİ İFADE EDER

Bilindiği üzere her şehir ve hatta çoğu ülkenin kendine özel posta kodu bulunmaktadır. Ülkemizde de her il, ilçe, köy ve mahalle için bulunduğu lokasyona bağlı olarak belirlenmiş posta kodları vardır. Her il için belirlenmiş beş basamaklı posta kodunun ilk iki basamağı o ilin plaka numarasıyla kodlanmıştır. Sonraki üç basamak ise ilçe, mahalle ve köylere ayrılan numaralara göre değişiklik gösterir. Posta kodunuzu bildiğiniz taktirde, adres verirken geriye sadece bulunduğunuz yerin sokak adını ve kapı numarasını belirtmek kalır.

POSTA KODU KULLANILMASININ ÖNEMİ

Posta kodu, artan internet alışverişleri ile aslında daha da önemli hale gelmiştir. Bu şekilde dağıtım sürecindeki kargo, ürün, belgeler daha kolay, hızlı ve doğru bir şekilde teslimat adresine ulaşır. Örneklemek gerekirse; 35660 posta kodu olan bir ürünün İzmir iline oradan Menemen ilçesine ve oradan da Esatpaşa mahallesine gideceği sadece posta koduyla anlaşılabilir ve uzun, açık adres yazımından daha kolay bir adres yazımına geçilmiş olur. Bu nedenle, her vatandaşın kendi şehrinin ve bulunduğu ilçenin posta kodunu bilmesi gereklidir. Ayrıca, Gelir İdaresi Başkanlığı geçtiğimiz yıl (1 Eylül 2021) itibariyle irsaliyelerde posta kodu kullanılması zorunluluğu getirmiştir. Bu tarihten itibaren girilen irsaliyelerde gideceği bölgenin posta kodunun belirtilmesi de zorunlu kılınmıştır. Posta kodu alanı boş bırakılan irsaliyeler için uyarı verilmesi Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından uygulamaya koyulmuştur.

POSTA KODUNUZU NASIL ÖĞRENİRSİNİZ

Bulunduğu yerin posta kodunu bilmek her vatandaş için önemli ve gerekli bir bilgidir. E-ticaret hizmetlerinden yararlanırken, posta işlemleri ve ürün kargolama sırasında kullanılan posta kodları, birçok ülke açısından da çok önemlidir. Fakat örnek vermek gerekirse; Almanya için gönderimlerinizde mutlaka posta kodunuzu kullanmanız gerekmektedir. Posta kodunuzu yazmamanız halinde teslimat süreciniz olumsuz yönde, ciddi şekilde etkilenmektedir. Eğer siz de posta kodunuzu öğrenmek istiyorsanız bunun birden fazla yolu olduğunu bilmelisiniz. En kolay ve tercih edilen yolu öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz. İlk adım olarak yakınınızdaki bir PTT şubesinden bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Bir diğer seçenek;

Telefonla Posta Kodu Öğrenme

Şubeye telefon ederek danışmadan posta kodu bilgisini öğrenebilirsiniz. Şube numarasını bilmiyorsanız, PTT'nin 119 nolu genel posta kodu öğrenme hattını arayarak istediğiniz il, ilçe ve mahallenin posta kodunu öğrenebilirsiniz. Telefon etmek veya şubeye gitmek dikkatinizi çekmediyse uzun zamandır bu bilgiye ulaşmanın bir yolu da internet kullanmayı azami ölçüde biliyor olmaktan geçiyor. Tarayıcınızın haritalar uygulamasını kullanarak bulunduğunuz adresi girdiğinizde size yine sonuç olarak adresinizin posta kodunu gösterebilir. İnternet üzerinden konum bilgilerinizi kullanarak posta kodunuza ulaşmak istediğinizde ise size sunulan sonsuz sayfa ve seçenekler olacaktır. Bu seçenekler arasında en hızlı, doğru sonuç veren ve kolay olanı bulmak için de, yukarıda size sunduğumuz adımları izleyerek posta kodunuzu öğrenebilirsiniz. İnternet üzerinden öğrenmek için adımları makalemizden takip edebilirsiniz.

İnternet üzerinden Posta Kodu Öğrenme Nasıl Olur

Posta kodunu öğrenmek istediğiniz il, ilçe ve mahalleyi seçmeniz gerekiyor. Uygulamanız gereken tüm adımlar işte bu kadar. Size uygun tüm bilgileri seçtikten sonra posta kodunu aşağıda açılan ve o bölgeye ait küçük bir haritayla birlikte görebilirsiniz. Ayrıca aynı sayfada aşağıdaki küçük pencereden hali hazırda bildiğiniz posta kodunuzu yazıp aratarak bu posta kodunun kaç mahalleyi kapsadığını ve bunların hangi mahalleler olduğunu da görmeniz mümkündür.